Author: Celesi Blog

Ngjyra më e preferuar për makina është … e bardha

Një furnizues i ngjyrave në ShBA ka thënë se e bardha ka qenë ngjyra supreme e makinave gjatë 8 viteve të fundit. SIpas Axalta Coating Systems, nga vitit 2001 deri në vitin 2005, argjendi ishte ngjyra numër një e makinave. Vitin e shkuar, e bardha ishte ngjyra më e përhapur në Azi, Evropë dhe Amerikën Jugore. Rikthimi në fuqi i ngjyrës së bardhë te makinat, lidhet edhe me teknologjinë më të fundit. Për shembull marka prestigjioze si Apple e bënë të bardhën një ngjyrë shumë të preferuar përsëri. Për më tepër, duket se makinat e bardha janë më të...

Read More

10 këshilla për një Cv të përkryer

Ne duhet të kujdesemi që Cv-ja jonë të shkëlqejë dhe të dallohet nga të tjerat! Por, si ta bëjmë këtë? Më poshtë gjeni 10 këshilla të cila do të të ndihmojnë të arrish qëllimin. 1. Ji vetvetja Para se të filloni të shkruani CV-në tuaj është shumë me rëndësi të identifikoni aftësitë dhe vizionin tuaj. Jo vetëm se shoku juaj ka theksuar në CV deklarata klishe si: “punëtor në grup”, “komunikativ” apo “ aftësi për të zgjidhur problemet” duhet që edhe ju ta bëni këtë. Ju duhet të identifikoni aftësitë të cilat realisht i posedoni dhe të tregoni se...

Read More

Njihuni me veturën e re të Volkswagen (Foto)

Volkswagen Arteon pritet të promovohet zyrtarisht në fillim të muajit mars të vitit të ardhshëm, në panairin e veturave në Gjenevë, transmeton Koha.net. Ky model i ri i Volkswagenit në treg pritet të shfaqet gjatë muajit korrik të vitit 2017, ku sipas revistës së njohur gjermane “Auto Bild”, versioni bazë i këtij modeli do të kushtojë rreth 35 mijë euro. Në gamën e motorëve, përveç motorëve benzinë dhe dizel (njëri prej tyre do të jetë 1.5-inç TSI benzinë me kapacitet prej 150 kuajfuqi), do të jenë në dispozicion edhe versionet hibride, ngjashëm sikurse Passat GTE. Volkswagen Arteon do të...

Read More

Si të shmangni gabimet në blerjen e një shtëpie

Blerja e një shtëpie për herë të parë mund të jetë e veshtire. Ju nuk e keni bërë atë më parë, kështu që është normale që të ndiheni pak të hutuar. Për fat të mirë, ne kemi nxjerre së bashku disa nga gabimet e zakonshme qe bleresit “fillestar” bejne. Mëso prej tyre, dhe ju mund të keni me te lehte procesin e blerjes se shtepise suaj. Te mos llogarisni te gjitha shpenzimet : Kredia juaj ndoshta nuk do te jete kostoja e vetme kur vjen puna per te blere nje shtepi. Shpezimet e tjera te vogla te tilla si...

Read More

Administrimi i taksave mbi pronën, koncesioni tjetër i Ministrisë së Financave

Krahas dhënies me Partneritet Publik Privat (një formë e bashkëpunimit shtet- privat në një investim ose shërbimi sipas përcaktimit të Bankës Botërore) të administrimit të TVSH, ministria e Financave në të njëjtën kohë po vijon punën për dhënien e tjetër koncesioni po në këtë formë për administrimin e taksës së pronës. Në janar të vitit 2015 Ministria e Ekonomisë u kërkoi të gjitha ministrive dhe enteve publike të propozonin zhvillimin e shërbimeve dhe investimeve kapitale nëpërmjet formës koncensionare me Partneritet Publik Privat ( 3P). Ministria e Financave në atë kohë ka propozuar 3P për administrimin e taksës së pronës....

Read More