Month: June 2018

Ky do të jetë Iphone i ri X 6.1 inç…

iPhone X për 2018 në një format 6.1-inch është diskutuar shumë herë tashmë, por kjo është hera e parë që po e shohim – megjithëse në formatin e dizajneve jo-zyrtare. Nga pamjet e reja që po qarkullojnë  iPhone X duket më i madh me një ekran 6.1 inç dhe ende ka atë kornizën e lartë të njohur tashmë, ose famëkeqe. Telefoni është pak më i trashë se iPhone X aktual me një shtrirje më të madhe në kamerë, duke sugjeruar se e njëjta do të përmirësohet. Sipas thashethemeve përsa i përket ekranit është sugjeruar se do të jetë LCD, në mënyrë...

Read More

Samsung S10 do të jetë me kamerë të trefishtë…

Samsung ka në plan të riforcojë biznesin duke shtuar kamerën e trefishtë në lançimin e ardhshëm të Galaxy S10. Ky samsung do të vijë me një aparat fotografik të trefishtë në paketim, në sajë të shtimit të një sensori të ri 3D. Modeli i ri duhet të ofrojë gjithashtu fotografi ultra të qarta me cilësi të lartë dhe kjo kamerë duhet të ofrojë zmadhim optik, si dhe aftësi më të mira të realitetit të shtuar. Ne mund të presim një sensor kryesor 40MP, sensor 8MP sekondar dhe një sensor 20MP monokrom. Samsung thuhet se do të lançojë Galaxy S10...

Read More

“Shëndeti dixhital” shëron varësinë tuaj nga Iphone?!

Për të gjithë ju që keni varësi nga Iphone po punohet për një ilaç për shërimin e varësisë tuaj. Apple po punon me karakteristika të reja për iOS që kanë për qëllim të ndihmojnë në uljen e varësisë kolektive ndaj iPhone, e cila do të zbulohet në konferencën botërore të zhvilluesve të kësaj jave (WWDC). Iniciativa e re  “Shëndeti Digjital” do të përfshijë një sërë mjetesh për të ndihmuar përdoruesit të monitorojnë sa kohë kalojnë në pajisjet e tyre dhe brenda aplikacioneve të caktuara. Kjo iniciativë ka për qëllim luftimin e varësisë nga telefoni. Kjo është e ngjashme me përditësimet...

Read More

Automjeti “përbindësh” Shaman 8×8 që lëviz në çdo terren…

Ky automjet quhet Shaman dhe ka 8 rrota me diametër 1,2 metra dhe distanca nga toka është 450 mm. Është prodhuar nga Avtoros, dhe përmban një makinë prej më shumë se 8 rrota, 1,185 mm në diametër. Gjatësia e Shamanit është mbi 6 metra, masa është mbi  4 mijë kg. Posedon motor me katër cilindra 3,0 litra me 170 kuaj fuqi. Për prodhimin e një njësie janë nevojitur dy muaj dhe çmimi është mbi 150 mijë euro. Ky mendoni se është prodhuar kjo “bishë”? Ku tjetër se në Rusi! Rusët janë të njohur për automjetet e tyre të terrenit për kushtet...

Read More

Njihuni me aplikacionin TeenSafe për monitorimin e fëmijëve tuaj!

Aplikacioni mobile, TeenSafe, është një aplikacion i monitorimit, i sigurt, për iOS dhe Android, i cili u lejon prindërve të shohin mesazhet dhe vendndodhjen e fëmijës së tyre, të monitorojnë ata që po telefonojnë dhe të kenë qasje në historinë e tyre të shfletimit të internetit dhe të gjejnë se cilat aplikacionet ata kanë instaluar. Kompania thotë se nuk kërkon që prindërit të marrin pëlqimin e fëmijëve të tyre, megjithëse aplikacionet për monitorimin e të rinjve janë të diskutueshëm si shkelje e madhe e privatësisë. Kjo kompani me qendër në Kaliforni, Los Angeles, la të pambrojtur dhe pa një...

Read More