Month: June 2018

Tani mund të ngarkoni video deri në një orë në Instagram

Instagram njoftoi se do të fillojë t’i lejojë përdoruesit të ngarkojnë video deri në një orë në gjatësi, ndërkohë që deri tani ishte në kufirin e një minute. Mesa duket Instagram tani është gati të konkurojë edhe Youtube. Për të strehuar videot e reja më të gjata nga krijuesit e përmbajtjeve dhe publiku i gjerë, Instagram po lançon IGTV. Do të ketë një buton të disponueshëm brenda ekranit të Instagram, si dhe një aplikacion të pavarur, IGTV do të nxjerrë në pah video popullore nga njerëz të famshëm të Instagram. Kevin Systrom, CEO i Instagramit theksoi se përmes IGTV...

Read More

Iphone X i ri i 2018 pritet të ngarkohet shpejt me energji!

Apple planifikon të rrisë normën e ngarkimit me energji në iPhone-ët e ri për t’i ngarkuar ata super shpejt. IPhone-i i tanishëm X nuk ngarkohet shpejt, ashtu siç bën edhe iPhone 8 dhe iPhone 8 Plus, nëse bleni ngarkuesin dhe kabllon veç e veç. Për këtë arsye Apple planifikon të zgjidhë më në fund ështjen e jetës së baterisë në iPhone X të ri 2018 duke shtuar një lloj të ri ngarkimi të shpejtë. Kapaciteti i fuqisë së iPhone për 2018 pretendohet  të shkojë nga 5V 2A në 9V 2A dhe 5V 3A thotë burimi. Kjo falë Apple që tani është duke...

Read More

Iphone i ardhshëm pritet të jetë me port USB-C…

Apple mund të heqë portën e tanishme Lightning nga iPhone X në iPhone-in e saj të ri,  në favor të USB-C. Sipas thashethemeve thuhet se ky ndryshim drastik në llojin e portit duhet të ndodhë në iPhone-in e ri në 2019. Apple është duke ripërpunuar ngarkuesin dhe ndërfaqen për pajisjet e ardhshme të iPhone dhe iPad. Me USB-C tashmë të gjetur në MacBook të Apple, ky adaptim i pajisjes ka kuptim. Supozohet se Apple do të sjell një ngarkues të shpejtë 18W me iPhone e tyre të ri këtë vit. Kjo duhet të kursejë paratë e njerëzve, ndërkohë që...

Read More

Audi nuk do të donte që të njiheshit me R8 GT…

Audi ka bërë të ditur se para se ta largojë nga prodhimi, do ta lansojë edhe një gjeneratë të R8. Mirëpo, nuk ka ende një informacion se kur do të ndodhë kjo. Ky model i ri që pritet të lançohet duket se është fotografuar nga spiunët e makina. Modeli besohet se do është pasardhësi që pritet të dal në treg. Disa të dhëna mbi të kanë dalë në qarkullim. Në pjesën e përparme, mund të shohim një zmadhim të kapakut si dhe grill gjigant, teksa edhe pjesa e pasme është fryrë, ndërsa ka edhe një krah gjigant. Pjesë e...

Read More

Samsung Galaxy X do të kushtojë 2000 dollarë…

Kim Jang-yeol, kreu i hulumtimeve në Golden Bridge Investments parashikon që Galaxy X do të kushtojë rreth 2 milion won ose $ 1,850 para subvencioneve të bartësve. Çmimi i kërkuar  për iPhone X kur filloi ishte $ 1,000, kështu që duke shtuar afërsisht një mijë më shumë se kjo me siguri do ta dalloj Galaxy X nga shumica e konsumatorëve. Galaxy X mund të jetë telefoni i parë i palosshëm në treg, kështu që do të bleni një pjesë të historisë. Ju mund të duhet të filloni të kurseni nëse keni ndërmend të jeni një nga të parët që të...

Read More