Thuhet se Samsung po planifikon të lëshojë një telefon të buxhetit Android Go në muajt e ardhshëm, madje testimi në SHBA dhe Mbretërinë së Bashkuar janë në zhvillim e sipër së bashku me tregjet e tjera anembanë globit.

Janë zbuluar disa specifikime që konfirmojnë se telefoni celular do të jetë në kampin e telefonave me çmim të përballueshëm. Techie Drive ka postuar një foto të asaj që ajo pretendon të jetë një fletë spekulim gjetur në internet. Telefoni Samsung Android Go thuhet se do të vijë me një ekran Super-AMOLED prej 5 inçësh (nuk dihet ende me siguri për rezolucionin), procesorin Exynos 7570 me katër bërthama dhe 1GB RAM. Do të ketë 16GB memorie në bord dhe do të vijë me Android 8.1 Oreo me sigurimin e Android Go që nuk do të ketë asnjë bateri të Samsung në krye.

Kamera e pasme pretendon të jetë 8 megapikselë, ndërsa pjesa e përparme thuhet të jetë 5 megapikselë. Një bateri 2,600mAh duhet të sigurojë shumë kohëzgjatje nëse spekulimet tjera janë të sakta.