Samsung thuhet se po punon në një version më të ri të telefonit të tyre të Galaxy S9. Modeli Galaxy S9 Active pritet të përfshijë shumicën ose të gjitha tiparet kryesore të Galaxy S9, por gjithashtu do  të ofrojë një dizajn të ri, si dhe rezistencë të përmirësuar të ujit, pluhurit dhe ndikimit.

Është publikuar një imazh në një blog të quajtur “Ready Tricks” që duket se tregon specifikat e paditura Galaxy S9 Active. Burimi i imazhit është i paqartë, pasi thuhet se “fleta e specifikave të pajisjes së ardhshme Samsung është shfaqur në internet”. Kjo e bën të duket sikur rrjedhja nuk ishte burim nga blogu, por fotografia u gjet diku online dhe pastaj u ripostua.

Galaxy S9 Active pritet të ketë numrin e modelit SM-G893. Ashtu si Galaxy S9, S9 Active do të shfaqë një proçesor Qualcomm Snapdragon 845, një kamerë 12 megapiksel të pasme dhe një kamerë 8 megapiksel. Imazhi i publikuar thotë se telefoni do të shfaqë gjithashtu një ekran Super-AMOLED prej 5.8 inç, 4GB RAM, 64GB hapësirë ​​ruajtëse dhe një bateri të madhe prej 4.000 mAh.

Është e paqartë kur Galaxy S9 Active do të lançohet, por pretendohet diku në tremujorin e tretë të këtij viti.