Imazhet e drejtpërdrejta të Galaxy A6 + kanë dalë në internet falë Komisionit Kombëtar të Komunikimeve të Tajvanit, i cili ka çertifikuar telefonin përpara fillimit zyrtar. Imazhet konfirmojnë atë që kemi parë në A6 + në fillim të kësaj jave: telefoni ka një ekran Infinity në pjesën e përparme dhe një kamerë të dyfishtë në pjesën e prapme, së bashku me një dizajn metalik unibody të ngjashëm me telefonat 2017 Galaxy J series.

Imazhet e çertifikimit gjithashtu zbulojnë se Galaxy A6 + do të jetë i ngjashëm me gjatësinë e Galaxy A8 + (rreth 160 mm). A6+ pritet të mundësohet nga Snapdragon 625 SoC dhe 4GB RAM. Galaxy A6 do të ketë një ekran 5.6 inç, së bashku me çipin Exynos 7870 octa-core dhe 3GB RAM. Galaxy A6 dhe Galaxy A6 + kanë edhe nga një port microUSB. Pajisjet do të vijnë me Android 8.0 Oreo jashtë kutisë dhe me përvojën e Samsung 9.0 UX.