Month: April 2018

Ky është çelësi që mund të hapë çdo dhomë hoteli

Anëtarët e ekipit F-Secure zbuluan një dobësi kritike në softuerin e çelësave elektronikë të prodhuara nga VINGCARD, i cili është ofruesi më i madh i sistemeve mbyllje në hotele. Kartat e zhbllokimit të dyerve të dhomave të hotelit mund të programohen. Kjo do të thotë që në rast se konsumatori humbet kartën, ose nëse dëmtohet, është e lehtë ta zëvendësojë atë. Hakerat për disa minuta mund të krijojnë çelësin kyç për krejt ndërtesën, dhe e gjitha ajo që kanë nevojë është një kartë e rregullt për zhbllokim nga hoteli. Kjo mund të jetë një kartë për të zhbllokuar dhomën, kartela...

Read More

Samsung Galaxy A6 dhe A6+ gati për lançim

Imazhet e drejtpërdrejta të Galaxy A6 + kanë dalë në internet falë Komisionit Kombëtar të Komunikimeve të Tajvanit, i cili ka çertifikuar telefonin përpara fillimit zyrtar. Imazhet konfirmojnë atë që kemi parë në A6 + në fillim të kësaj jave: telefoni ka një ekran Infinity në pjesën e përparme dhe një kamerë të dyfishtë në pjesën e prapme, së bashku me një dizajn metalik unibody të ngjashëm me telefonat 2017 Galaxy J series. Imazhet e çertifikimit gjithashtu zbulojnë se Galaxy A6 + do të jetë i ngjashëm me gjatësinë e Galaxy A8 + (rreth 160 mm). A6+ pritet të...

Read More

Lexus prezanton modelin më të ri Lexus ES

Lexus e ka prezantuar më në fund në Beijing Auto Show, modelin tërësisht të ri si gjeneratën e shtatë ES. Ky model ka marrë elementet më të mira nga LS dhe LC, veçanërisht stilin e mprehtë dhe Spindle Grille. Krahasuar me modelin e tanishëm, tavani më i ulët e ka bërë të ketë pamje më të butë, sikur të jetë një kupe. Lexus ES 2019 nuk ka pësuar ndryshime në enterier, përveç avancimeve teknologjike, që ofrojnë lehtësira për shoferin. Ka një platformë të ndërtuar nga metali shumë më i lehtë, që ka ndihmuar të bie në peshë. Është më i...

Read More

WhatsApp rrit moshën e përdorimit

Aktualisht, limiti i përdorimit të WhatsApp është 13 vjeç, por kompania po ndryshon rregullat para hyrjes në fuqi në muajin maj të rregulloreve të reja evropiane për të dhënat personale. Ky aplikacion do t’iu kërkojë përdoruesve që të konfirmojnë moshën e tyre kur të detyrohen që të pranojnë kushtet e reja të shërbimit në javët në vazhdim. Megjithatë, nuk është e qartë se si do të verifikohet kufiri i moshës. Rregullorja e përgjithshme evropiane e mbrojtjes së të dhënave, e cila hyn në fuqi më 25 maj, do t’i japë njerëzve një kontroll shumë më të madh mbi mënyrën...

Read More

Inovacioni i rradhës-Kamera HD pa tela

  Studiuesit në Universitetin e Uashingtonit mund të kenë dalë me një mënyrë për të ndryshuar pajisjet e  incizimit që nuk janë në gjendje të regjistrojnë dhe të transmetojnë në cilësi HD. Ata krijuan një teknikë të re që e bën HD video transmetimin të mundur duke përdorur pajisje pa ose me pak energji, siç janë xhamat e lartpërmendur dhe orët e mençura. Gjithashtu mund të përdoret për të lejuar kamerat e sigurisë të transformohen në sinjale HD pa nevojën të lidhen me tela. Kjo është e mundur sepse, sipas krijuesit të pajisjes, sistemi i ri përdor ndërmjet 1,000 deri...

Read More