Month: June 2018

Rrotat e Humvee ndërrojnë formë nga të rrumbullakëta në trekëndësh

Agjencia DARPA që merret kryesisht me pajisje ushtarake, ka prezantuar rrotat e reja të veturës ushtarake amerikane e njohur si Humvee (Hummer), të cilat mesa duket qenkan shumë të veçanta. Në shikim të parë lëvizja dhe ndryshueshmëria e rrotave duket si një skenë nga filmat fantashkencë. Rrota e reja ndërrojnë formë nga të rrumbullakta në trekëndësh. Duket e pabesueshme, por një projekt i tillë pritet të merr dritën e gjelbër në të ardhmen dhe të fillojë prodhimin serik të rrotave të ndryshojnë formën. Ato do të jenë të përshtatshme për të gjitha terrenet gjatë luftimeve të ashpra.   Ky...

Read More

Samsung S10 pritet të vijë me risi befasuese…

Galaxy S10 do të jetë pajisja e parë Samsung që do të shfaqë një lexues të gjurmëve në ekran. Kompania me sa duket u përpoq ta çonte atë në Galaxy Note 9, por nuk arriti ta bënte këtë për shkak të kohës dhe kufizimeve teknike. Përveç skanerit të gjurmëve të gishtërinjve në ekran, Samsung, në bashkëpunim me firmën izraelite Mantis, thuhet gjithashtu po punon në një modul 3D të skanimit të fytyrës, i ngjashëm me atë të gjetur në Apple iPhone X. Kompania do të hidhte skanerin e irisit tërësisht për kursimin e kostos dhe peshës nëse ka sukses në...

Read More

iOS ka gabime sigurie??!!

Një studiues i sigurisë ishte në gjendje të zbulonte një mënyrë të re për të kapërcyer kodkalimin në çdo pajisje iOS. Matthew Hiki tregoi se mund të anashkalojë limitin e Apple prej 10 hyrjeve me fjalëkalim të pasuksesshëm. Sipas tij, kur iPhone ose iPad janë të lidhur, hakerët dërgojnë inpute nëpërmjet tastierës, duke shkaktuar ndalesë në punë. Në këtë rast sulmuesi është në gjendje të dërgojë të gjitha fjalëkalimet në një përpjekje, gjë që nuk i jep softueri një shans për të pushuar. Për këtë shkak, inputet përmes tastierës kanë përparësi mbi funksionin e fshirjes. Vetë Matthew Hiki pretendon se është në...

Read More

Versioni finail i BMW 8 series ka pamje mbresëlënëse…

Njohësit e automjeteve që nuk u pëlqen aq shumë stili i ri dizejnues i BMW-së, kanë pasur lëvdata për konceptin që u prezantua gjatë vitit të kaluar. Rikthimi i 8 Series ka pamje shumë të mirë dhe këtë e kemi kuptuar që nga prezantimi i konceptit, por versionin final që do ta shohim në muajin që vjen në Goodwood Festival of Speed, do të jetë edhe më i bukur. Transformimi që është bërë për produktin final, po pëlqehet edhe më shumë nga të gjithë. Nga hera e kaluar kishte linja të lëmuara, grill gjigant dhe dyer shumë të thelluara., ndërsa...

Read More

Samsung prezanton telefonin e parë në Android Go

Thuhet se Samsung po planifikon të lëshojë një telefon të buxhetit Android Go në muajt e ardhshëm, madje testimi në SHBA dhe Mbretërinë së Bashkuar janë në zhvillim e sipër së bashku me tregjet e tjera anembanë globit. Janë zbuluar disa specifikime që konfirmojnë se telefoni celular do të jetë në kampin e telefonave me çmim të përballueshëm. Techie Drive ka postuar një foto të asaj që ajo pretendon të jetë një fletë spekulim gjetur në internet. Telefoni Samsung Android Go thuhet se do të vijë me një ekran Super-AMOLED prej 5 inçësh (nuk dihet ende me siguri për rezolucionin),...

Read More