Blerja e një shtëpie për herë të parë mund të jetë e veshtire. Ju nuk e keni bërë atë më parë, kështu që është normale që të ndiheni pak të hutuar. Për fat të mirë, ne kemi nxjerre së bashku disa nga gabimet e zakonshme qe bleresit “fillestar” bejne. Mëso prej tyre, dhe ju mund të keni me te lehte procesin e blerjes se shtepise suaj.

Te mos llogarisni te gjitha shpenzimet :
Kredia juaj ndoshta nuk do te jete kostoja e vetme kur vjen puna per te blere nje shtepi. Shpezimet e tjera te vogla te tilla si sigurimi i prones, taksat, faturat elektrike dhe te ujit si dhe tarifat e tjera do fillojne te mblidhen nje e nga nje. Para se te blini nje shtepi , ju duhet te rishikoni edhe nje here kursimet tuaja qe te kuptoni nese ju mund te paguani per te gjithe keto shpenzime ekstra.

Te kerkoni per nje shtepi perpara se te merrni nje aprovim paraprak per kredi:
Pasi ju ta gjeni shtepine dhe te vendosni per ta blere ate, nuk deshironi te harxhoni kohe duke vrare mendjen nese mund ta perballoni apo jo. Duke ditur buxhetin tuaj dhe limitet tuaja mund ta beje procesin e kerkimit me te lehte dhe me efikas. Pasi te keni vendosur qe eshte koha per te blere nje shtepi, eshte mire qe te merrni nje aprovim paraprak per kredi.

Te jeni shume perzgjedhes:
Nuk ka asgje te keqe qe ju te dini se cfare jeni duke kerkuar kur vjen puna per te blere nej shtepi por nese lista juaj “DUHET TE KETE..” behet shume e gjate dhe specifike do te perfundoni duke kerkuar per nje kohe shume te gjate shtepine tuaj perfekte. MOS HARRONI ! Ju mund te beni ndryshimet qe ju nevojiten ne momentin qe transferoheni. Duhet te tregoheni te ZGJUAR qe te kuptoni se cfare ju duhet ne te vertete kundrejt asaj qe ju deshironi Nëse jeni të pasigurt se ku të fillojë, listën tonë mund të ndihmojë!

Mungese Vizioni:
Disa prej shtepive qe ju mund te vizitoni mund te mos ju duken komode per te jetuar. Por shume shtepi kane nje potencial te fshehur. Kur jeni duke pare per nje shtepi, shikoni pertej rugicave te viteve 85 apo mobiljeve te vjeteruara. Perpiquni te fokusoheni ne strukturen e shtepise dhe imagjinoni se si do duket ajo pasi ju ta rregulloni sipas shijeve tuaj.

Te punesoni amatore:
Tranferimi nuk eshte proces aq i lehte. Ju do nderroni totalisht menyren tuaj dhe te familjes tuaj te te jetuarit. Ju duhet te Keni lojtaret me te mire ne fushe. Zgjidhni agjentet para se te filloni kerkimin tuaj.

Te mos merrni ne konsiderate te ardhmen:
Nese keni ndermend te jetoni ne kete shtepi per nje kohe te gjate, ju duhet te mendoni per te ardhmen. Ju mund te vendosni te beheni me femije pas disa vjetesh, pastaj juve do t’ju duhet te shqetesoheni per ceshtje te tjera. A do te keni mjaftueshem dhoma gjumi ? A ndodhet shtepia juaj ne nje lagje ku ka shkolla te mira? Keto mund te jene gjera per tu menduar kurju te vendosni per te blere shtepine tuaj.

Pra, nese keni filluar te mendoni te blini shtepine tuaj te pare shpresojme qe te mesoni dicka nga kjo liste me gabime.

Burimi: shpi.al